Back to phrase lessons
Week 2Day 1

Future tense – ska, kommer att

phrasebeginner
PreviousNext
Lektionstext

Future tense – ska, kommer att

Använd ska, kommer att, eller presens när framtiden redan framgår.

⏩
Imorgon ska jag arbeta.
Ska + infinitive. Time first, then the verb.
Hon kommer att bli lärare.
Kommer att + infinitive. No extra att after ska.

Common mistake
Imorgon jag ska arbeta.
Tomorrow I will work.
غداً سأعمل.
Завтра я працюватиму.
Berri waan shaqayn doonaa.

Correct
Imorgon ska jag arbeta.
Tomorrow I will work.
غداً سأعمل.
Завтра я працюватиму.
Berri waan shaqayn doonaa.

Common mistake
Jag ska att ringa läkaren.
I will call the doctor.
سأتصل بالطبيب.
Я зателефоную лікарю.
Waxaan wici doonaa dhakhtarka.

Correct
Jag ska ringa läkaren.
I will call the doctor.
سأتصل بالطبيب.
Я зателефоную лікарю.
Waxaan wici doonaa dhakhtarka.

Common mistake
Hon kommer att blir lärare.
She will become a teacher.
ستصبح معلمة.
Вона стане вчителькою.
Waxay noqon doontaa macallin.

Correct
Hon kommer att bli lärare.
She will become a teacher.
ستصبح معلمة.
Вона стане вчителькою.
Waxay noqon doontaa macallin.

Common mistake
Vi ska åker till Stockholm.
We will travel to Stockholm.
سنسافر إلى ستوكهولم.
Ми поїдемо до Стокгольма.
Waxaan u safri doonnaa Stockholm.

Correct
Vi ska åka till Stockholm.
We will travel to Stockholm.
سنسافر إلى ستوكهولم.
Ми поїдемо до Стокгольма.
Waxaan u safri doonnaa Stockholm.

Common mistake
Nästa vecka jag träffar min chef.
Next week I will meet my manager.
الأسبوع القادم سأقابل مديري.
Наступного тижня я зустріну свого керівника.
Toddobaadka soo socda waxaan la kulmi doonaa maamulahayga.

Correct
Nästa vecka träffar jag min chef.
Next week I will meet my manager.
الأسبوع القادم سأقابل مديري.
Наступного тижня я зустріну свого керівника.
Toddobaadka soo socda waxaan la kulmi doonaa maamulahayga.

Common mistake
De kommer att köpte ett hus.
They will buy a house.
سيشترون بيتاً.
Вони куплять дім.
Waxay iibsan doonaan guri.

Correct
De kommer att köpa ett hus.
They will buy a house.
سيشترون بيتاً.
Вони куплять дім.
Waxay iibsan doonaan guri.

Common mistake
Jag hoppas att det ska regnar imorgon.
I hope it will rain tomorrow.
أتمنى أن تمطر غداً.
Сподіваюся, завтра буде дощ.
Waxaan rajaynayaa in berri roob da'o.

Correct
Jag hoppas att det ska regna imorgon.
I hope it will rain tomorrow.
أتمنى أن تمطر غداً.
Сподіваюся, завтра буде дощ.
Waxaan rajaynayaa in berri roob da'o.

Complete this lesson

Track progress locally on this device.